Data dodania: 11 kwietnia 2022

Operacje na żywo w Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalu Okulistycznym

W dniach 8-10.04.2022 r. odbyła się w Warszawie dziewiąta ogólnopolska konferencja „EPE – interdyscyplinarne oblicza współczesnej medycyny w teorii i praktyce lekarza – Okulistyka” organizowana przez Polpharmę w ramach Europejskiego Programu Edukacyjnego. Konferencję wyróżnia wysoki poziom merytoryczny i nastawienie na praktyczną stronę przedstawianych zagadnień.
Od początku jej istnienia jednym z istotnych punktów programu są operacje na żywo transmitowane z Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego.

Podczas tegorocznej konferencji, 9.04.br. w ramach chirurgii na żywo, wykonano dwa zabiegi operacyjne.
Pierwszą operację przeprowadził prof. dr hab. n. med. Jacek Szaflik, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego. Było to fakoemulsyfikacja zaćmy z zastosowaniem pierścienia retrakcyjnego tęczówki. W zabiegu profesowi asystowała dr Karolina Pielak.
W trakcie drugiej operacji, przeprowadzonej przez dr hab. n. med. Justynę Kamińską, pacjentce usunięto zaćmę z jednoczasowym wszczepieniem implantu Ex-Press. Jednoczasowość zapewnia krótszy okres rehabilitacji. W zabiegu asystowała dr Maria Guszkowska.

Transmisja z sal operacyjnych uzupełniona była komentarzami operatorów, a uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, co dodatkowo przykuwało ich uwagę dostarczając im cennej wiedzy na temat przeprowadzanych zabiegów.